Třetí pokus Jižní Korey vynést vlastní satelit na oběžnou
dráhu byl úspěšný. Předchozí snahy v letech 2009 a 2010 selhaly kvůli
technickým chybám. Podle jihokorejského ministra pro vzdělání, vědu a
technologie teď země úspěšně vykročila k tomu stát se „vesmírným národem“.
„Více se soustředíme na vesmírný výzkum, abychom se do vesmíru s naší
vlastní technologií dostali do roku 2020,“ dodal.
Raketa KSLV-I, nesoucí vědecký satelit, byla vyvinuta ve
spolupráci s ruskými experty. Družice by nyní po dobu jednoho roku měla
shromažďovat informace o kosmickém záření.
V prosinci loňského roku se podobný kousek vydařil také
sousední Severní Koreji, která se tak stala desátou zemí světa schopnou vynést
do vesmíru vlastní družici. Podezření, že KLDR raketové technologie testuje
kvůli vývoji technologií pro mezikontinentální balistické střely ale vyvolalo
zpřísnění mezinárodních sankcí ze strany OSN – viz článek z minulého týdne.
Severní Korea zásadně odmítá, aby byla jediným terčem sankcí kvůli startům
raket v rámci svého jaderného programu.
Závod o vesmír
Moderní vojenská strategie už od doby vesmírných závodů
Studené války nerozlišuje jen mezi převahou na souši, na moři a ve vzduchu.
Pozici čtvrtého a zcela klíčového média – chcete-li, bojiště – zaujal vesmír.
Převaha v rámci vesmírného programu umožňuje převahu informační a
ovlivňuje všechny vojenské úrovně. Mark Harter, který se charakteristikou
vesmíru ze strategického hlediska podrobně zabývá, označuje vesmír jako
„konečnou výšinu“. V historii vojenství hrálo vždy podstatnou roli
obsazení strategických výšin – kdo útočí z kopce nebo se na kopci brání,
má strategickou výhodu. Výše než do vesmíru se už v této souvislosti
dostat nemůžeme.
![]() |
| Jihokorejci start rakety nesoucí satelit s napětím sledovali. Událost přenášely v přímém přenosu jihokorejské televize. |
I proto jednotlivé země usilují o zajištění
vlastního přístupu do vesmíru. Írán dokonce v tomto týdnu oznámil, že se
mu podařilo vyslat do vesmíru živou opici – a zase ji ve zdraví dopravit zpátky
na Zem. Učinil tím významný krok směrem k vesmírnému výletu
lidské posádky. Jižní Korea, motivovaná současným zdařilým pokusem, plánuje
v rámci svého vesmírného programu Naro vyslat kosmickou sondu na Měsíc do
roku 2021. Zeměmi Evropské unie, kterým se rovněž vlastními silami podařilo
sestrojit a vyslat družici na oběžnou dráhu, jsou pouze Francie a Velká
Británie.


Žádné komentáře:
Okomentovat