pondělí 18. února 2013

Bombový útok na pákistánském tržišti


Na dálku odpálená nálož v sobotu zabila nejméně 81 lidí a dalších asi 180 jich zranila. Bomba vybuchla v odpoledních hodinách na přeplněném tržišti ve městě Kvéta, kde žije mnoho příslušníků hazárské komunity. Hazárové jsou mongolského původu – podle legendy jsou to potomci Čingischána a jeho vojsk, která přitáhla do Afghánistánu ve 13. století – a vyznávají převážně šíitský islám.  Ve městě Kvéta žije Hazárů okolo 600 000. V Pákistánu se obětmi útoku nestali zdaleka poprvé. Podle organizace Human Rights Watch  byly v zemi jen za minulý rok zabity celé čtyři stovky šíitů. K sobotnímu útoku se přihlásilo militantní sunnitské hnutí Laškare Džhangvi.


Kvéta je hlavním městem pákistánské provincie Balúčistán a pro rozmanitost zdejší rostlinné i živočišné říše bývá přezdívána Ovocnou zahradou Balúčistánu. Tvoří obchodní křižovatku mezi Íránem a Afghánistánem a leží na šíitské poutní cestě do Íránu. Hazárové z Afghánistánu se zde usadili především díky výhodným podmínkám, v rámci nichž jim město zaručuje snadnou komunikaci s rodnými komunitami. V Afghánistánu i Pákistánu – zemích s většinovým sunnitským vyznáním – tvoří náboženskou i etnickou menšinu, která se postupně stala terčem pronásledování sunnitských extremistů.  Pákistánská vláda podle Hazárů útoky extremistů mlčky toleruje. Proto také někteří z nich už v sobotu vyšli do ulic, aby dali svou nespokojenost najevo.

Sunnitský Pákistán?


Skupina Laškare Džhangvi  byla založena v roce 1996 několika odpadlíky od sunnitské politické strany Sipahe Sahaba, která šíity vůbec nepovažuje za muslimy, a jejímž hlavním cílem je Pákistán výhradně sunnitský. Od své „mateřské“ organizace se Laškare Džhangvi liší především prostředky vynakládanými k dosažení týchž cílů. Vazby na Taliban a především četné útoky na příslušníky šíitské menšiny v Pákistánu a jejich ochránce jí zajistily místo na seznamu teroristických organizací Pákistánu a Spojených států.

Bomba byla odpálena na tržišti ve chvíli, kdy zde nakupovaly především hazárské ženy, a kdy se mnoho dětí vracelo ze školy domů.
 

Výkonný vedoucí Balúčistánu, Nawab Zufikar Magsi, který byl na post jmenován po lednovém útoku a následné smrti 92 lidí, řekl, že nechal bezpečnostním složkám „volnou ruku“ k zásahu proti extremistům – a že tento postup zjevně zcela selhal. „Všude je chaos,“ dodal pro kanál Dawn News, „zdá se, že stát je nefektivní.“ Rodinám obětí sobotního útoku přislíbil kompenzaci ve výši sta tisíc pákistánských rupií, což je asi devatenáct tisíc korun. Skutečné řešení problému to ale nepřinese.


„Nemine tady měsíc ani týden, aby nebyl zabit nějaký příslušník hazárské komunity,“ tvrdí Hazár Abbas Ali. Mnozí se podle něj obávají, že budou muset opustit své domovy. Imran Ali, zpravodaj pro BBC v Afghánistánu, tvrdí, že kvétští Hazárové žijí v neustálém strachu, jelikož jsou častým bombových útoků a pomoc ze strany vlády je zcela nedostatečná. 


Chci vědět více:
Útokyv Kvétě stály křeslo balúčského ministra 

Žádné komentáře:

Okomentovat