Na
dálku odpálená nálož v sobotu zabila nejméně 81 lidí a dalších asi 180
jich zranila. Bomba vybuchla v odpoledních hodinách na přeplněném tržišti
ve městě Kvéta, kde žije mnoho příslušníků hazárské komunity. Hazárové jsou
mongolského původu – podle legendy jsou to potomci Čingischána a jeho vojsk,
která přitáhla do Afghánistánu ve 13. století – a vyznávají převážně šíitský
islám. Ve městě Kvéta žije Hazárů okolo
600 000. V Pákistánu se obětmi útoku nestali zdaleka poprvé. Podle
organizace Human Rights Watch byly
v zemi jen za minulý rok zabity celé čtyři stovky šíitů. K sobotnímu
útoku se přihlásilo militantní sunnitské hnutí Laškare Džhangvi.
Kvéta je hlavním městem pákistánské provincie Balúčistán a
pro rozmanitost zdejší rostlinné i živočišné říše bývá přezdívána Ovocnou
zahradou Balúčistánu. Tvoří obchodní křižovatku mezi Íránem a Afghánistánem a
leží na šíitské poutní cestě do Íránu. Hazárové z Afghánistánu se zde
usadili především díky výhodným podmínkám, v rámci nichž jim město
zaručuje snadnou komunikaci s rodnými komunitami. V Afghánistánu i
Pákistánu – zemích s většinovým sunnitským vyznáním – tvoří náboženskou i
etnickou menšinu, která se postupně stala terčem pronásledování sunnitských
extremistů. Pákistánská vláda podle
Hazárů útoky extremistů mlčky toleruje. Proto také někteří z nich už
v sobotu vyšli do ulic, aby dali svou nespokojenost najevo.
Sunnitský Pákistán?
Skupina
Laškare Džhangvi byla založena
v roce 1996 několika odpadlíky od sunnitské politické strany Sipahe
Sahaba, která šíity vůbec nepovažuje za muslimy, a jejímž hlavním cílem je
Pákistán výhradně sunnitský. Od své „mateřské“ organizace se Laškare Džhangvi
liší především prostředky vynakládanými k dosažení týchž cílů. Vazby na
Taliban a především četné útoky na příslušníky šíitské menšiny v Pákistánu
a jejich ochránce jí zajistily místo na seznamu teroristických organizací
Pákistánu a Spojených států.
![]() |
| Bomba byla odpálena na tržišti ve chvíli, kdy zde nakupovaly především hazárské ženy, a kdy se mnoho dětí vracelo ze školy domů. |
Výkonný vedoucí Balúčistánu, Nawab Zufikar Magsi, který byl na post jmenován po lednovém útoku a následné smrti 92 lidí, řekl, že nechal bezpečnostním složkám „volnou ruku“ k zásahu proti extremistům – a že tento postup zjevně zcela selhal. „Všude je chaos,“ dodal pro kanál Dawn News, „zdá se, že stát je nefektivní.“ Rodinám obětí sobotního útoku přislíbil kompenzaci ve výši sta tisíc pákistánských rupií, což je asi devatenáct tisíc korun. Skutečné řešení problému to ale nepřinese.
„Nemine tady měsíc ani týden, aby nebyl zabit nějaký
příslušník hazárské komunity,“ tvrdí Hazár Abbas Ali. Mnozí se podle něj
obávají, že budou muset opustit své domovy. Imran Ali, zpravodaj pro BBC
v Afghánistánu, tvrdí, že kvétští Hazárové žijí v neustálém strachu,
jelikož jsou častým bombových útoků a pomoc ze strany vlády je zcela
nedostatečná.
Chci vědět více:
Útokyv Kvétě stály křeslo balúčského ministra


Žádné komentáře:
Okomentovat