pondělí 28. ledna 2013

Cameron: je potřeba reformovat EU


Britský premiér David Cameron ve svém projevu v Davosu přislíbil konání referenda o setrvání Velké Británie v Evropské Unii – ale teprve až bude jasné, jakým způsobem se Unie vypořádá s ekonomickou krizí. To znamená ne dříve než po příštích parlamentních volbách v Británii, v nichž ale vítězství Cameronových konzervativců průzkumy zatím nepředvídají. Premiér kvůli tomu čelí řadě kritiků, kteří ho viní z prospěchářského sledování vlastních zájmů. Cameron se v jistém smyslu opravdu zachoval takticky – referendum, po němž volá velká část britské veřejnosti, sice přislíbil, ale jeho konání je nejisté. Řečeno lidově: vlk se nažral, ale koza zůstala celá.


Potřeba jasného stanoviska zda setrvat, nebo opustit EU ale zdaleka není jediným, co ve svém středečním projevu premiér zdůrazňoval. Několikrát zopakoval, že nedůvěra v Unii je mezi jejími občany na dosud nejvyšší úrovni. Kritizoval přehnanou regulaci a centralizaci, přebujelou byrokracii i zbytečnou zkostnatělost systému, bez jehož zásadní reformy podle něj EU nebude konkurenceschopná. Důležitá je „pružnost, možnost volby a otevřenost – jinak uvízneme v zemi nikoho mezi ekonomikou Asie a severní Ameriky,“ uvedl.

Neexistuje jeden "evropský lid"


Podle Camerona není pravdou, že všechny země chtějí stejnou míru integrace, a neměli bychom tvrdit opak. „Vítejme různorodost namísto snahy ji odstranit. (…) Země jsou různé. Dělají různá rozhodnutí. Nemůžeme harmonizovat vše,“ řekl britský premiér. Připustil, že pravidla jednotného trhu jsou důležitá a nezbytná, ale jednotný trh podle něj neznamená, že „nám Brusel musí určovat pracovní dobu v nemocnicích.“ Jednotný trh, který je pro konkurenceschopnou Evropu zcela klíčový, nevyžaduje přehnané politické regulace. Možnost prosazovat vlastní zájmy a nebýt brzděn slabšími články je daleko silnějším „lepidlem“ než pevná centralizace. Jednotný trh navíc není totéž co jednotná měna – a k té se Británie nepřipojí.

„Je-li konkurenceschopnost jednotného trhu tak důležitá, proč máme radu pro životní prostředí, radu pro dopravu, radu pro vzdělávání, ale žádnou radu pro jednotný trh?“ 

David Cameron ale jedním dechem ujistil, že si nepřeje, aby Británie z EU vystoupila. Přišla by tím o možnost spolurozhodovat o jejích pravidlech. Pokud má však setrvat, je zapotřebí EU zásadně reformovat. Největším nebezpečím pro Unii jsou podle něj ti, kteří nové myšlenky odmítají a označují je za kacířství. Jak ale upozornil – historie mnohokrát ukázala, že právě kacíři byli ti, kdo měli pravdu.

Cameronův projev vyvolal rozporuplné reakce. Zatímco si reformisté v Evropském parlamentu pochvalují, šéf evropských liberálů a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt varoval, že si Cameron „zahrává s ohněm.“ A ke druhému stanovisku se přiklání i francouzský prezident Holland a německá kancléřka Merkelová, třebaže ho oba zaobalili do přívětivějších slov. Shodli se nicméně na tom, že si odchod Velké Británie z EU nepřejí. Na poli mezinárodního obchodu by tím bezpochyby došlo jak k oslabení pozice Britů, tak i samotné Unie.

Projev se uskutečnil v rámci Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Více čtěte zde:

Chci vědět více:





1 komentář:

  1. Tenhle pán podle mě nemá vůbec špatné názory, v tom ohledně překopání EU s ním souhlasím, určité sjednocení a spolupráce, částečná integrace ano, ale ne diktát v oblastech o kterých by si měla rozhodovat sama státní svrchovaná moc, a které často tak nějak patří k tomu "obrazu" daného státu či národa. Nemluvě o spoustě dalších věcí, co na EU nejsou zrovna košér. :)

    OdpovědětVymazat