Britský premiér David Cameron ve svém projevu v Davosu přislíbil konání referenda o setrvání Velké Británie v Evropské
Unii – ale teprve až bude jasné, jakým způsobem se Unie vypořádá
s ekonomickou krizí. To znamená ne dříve než po příštích parlamentních
volbách v Británii, v nichž ale vítězství Cameronových konzervativců
průzkumy zatím nepředvídají. Premiér kvůli tomu čelí řadě kritiků, kteří ho
viní z prospěchářského sledování vlastních zájmů. Cameron se v jistém
smyslu opravdu zachoval takticky – referendum, po němž volá velká část britské
veřejnosti, sice přislíbil, ale jeho konání je nejisté. Řečeno lidově: vlk se
nažral, ale koza zůstala celá.
Potřeba jasného stanoviska zda setrvat, nebo opustit EU ale
zdaleka není jediným, co ve svém středečním projevu premiér zdůrazňoval.
Několikrát zopakoval, že nedůvěra v Unii je mezi jejími občany na dosud
nejvyšší úrovni. Kritizoval přehnanou regulaci a centralizaci, přebujelou
byrokracii i zbytečnou zkostnatělost systému, bez jehož zásadní reformy podle
něj EU nebude konkurenceschopná. Důležitá je „pružnost, možnost volby a
otevřenost – jinak uvízneme v zemi nikoho mezi ekonomikou Asie a severní
Ameriky,“ uvedl.
Neexistuje jeden "evropský lid"
Podle Camerona není pravdou, že všechny země chtějí stejnou
míru integrace, a neměli bychom tvrdit opak. „Vítejme různorodost namísto snahy
ji odstranit. (…) Země jsou různé. Dělají různá rozhodnutí. Nemůžeme
harmonizovat vše,“ řekl britský premiér. Připustil, že pravidla jednotného trhu
jsou důležitá a nezbytná, ale jednotný trh podle něj neznamená, že „nám Brusel
musí určovat pracovní dobu v nemocnicích.“ Jednotný trh, který je pro
konkurenceschopnou Evropu zcela klíčový, nevyžaduje přehnané politické
regulace. Možnost prosazovat vlastní zájmy a nebýt brzděn slabšími články je
daleko silnějším „lepidlem“ než pevná centralizace. Jednotný trh navíc není
totéž co jednotná měna – a k té se Británie nepřipojí.
![]() |
„Je-li konkurenceschopnost jednotného trhu tak důležitá,
proč máme radu pro životní prostředí, radu pro dopravu, radu pro vzdělávání,
ale žádnou radu pro jednotný trh?“
|
David Cameron ale jedním dechem ujistil, že si nepřeje, aby
Británie z EU vystoupila. Přišla by tím o možnost spolurozhodovat o jejích
pravidlech. Pokud má však setrvat, je zapotřebí EU zásadně reformovat.
Největším nebezpečím pro Unii jsou podle něj ti, kteří nové myšlenky odmítají a
označují je za kacířství. Jak ale upozornil – historie mnohokrát ukázala, že
právě kacíři byli ti, kdo měli pravdu.
Cameronův projev vyvolal
rozporuplné reakce. Zatímco si reformisté v Evropském parlamentu
pochvalují, šéf evropských liberálů a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt
varoval, že si Cameron „zahrává s ohněm.“ A ke druhému stanovisku se
přiklání i francouzský prezident Holland a německá kancléřka Merkelová, třebaže
ho oba zaobalili do přívětivějších slov. Shodli se nicméně na tom, že si odchod
Velké Británie z EU nepřejí. Na poli mezinárodního obchodu by tím
bezpochyby došlo jak k oslabení pozice Britů, tak i samotné Unie.
Projev se uskutečnil
v rámci Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Více čtěte zde:
Chci vědět více:


Tenhle pán podle mě nemá vůbec špatné názory, v tom ohledně překopání EU s ním souhlasím, určité sjednocení a spolupráce, částečná integrace ano, ale ne diktát v oblastech o kterých by si měla rozhodovat sama státní svrchovaná moc, a které často tak nějak patří k tomu "obrazu" daného státu či národa. Nemluvě o spoustě dalších věcí, co na EU nejsou zrovna košér. :)
OdpovědětVymazat